1. ზოგადი დებულებები
1.1. საქართველოს ახალგაზრდული ეკომოძრაობა (შემდგომში ‘საემ’) წარმოადგენს საქართველოს არასამთავრობო, არაკომერციულ, ნებაყოფლობით საწყისებზე შექმნილ, დამოუკიდებელ თვითმართველობაზე დაფუძნებულ ორგანიზაციას, რომელიც აერთიანებს კერძო პირებს და იურიდიული სტატუსით წარმოადგენს საზოგადოებრივ ორგანიზაციას.
1.2. საემ-ის ძირითადი მიზანია: საქართველოს ახალგაზრდობის გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება და მათი ჩართვა გარემოსდაცვით საქმიანობაში.
1.3. საემ თავის საქმიანობას წარმართავს საქართველოს კონსტიტუციის, მოქმედი კანონმდებლობისა და თავისი წესდების შესაბამისად.
1.4. საემ-ის საქმიანობა ხორციელდება თვითანაზღაურების, თვითდაფინანსებისა და თვითმმართველობის პრინციპებზე.
1.5. საემ არის იურიდიული პირი, აქვს საანგარიშსწორება და სავალუტო ანგარიშები საბანკო დაწესებულებებში, მრგვალი ბეჭედი და სხვა ატრიბუტიკა.
1.6. საემ სარგებლობს ყველა იმ უფლებით, რომელიც გააჩნიათ არასამთავრობო არაკომერციულ არაპოლიტიკურ ორგანიზაციებს საქართველოში, როგორც იურიდიულ პირებს.
1.7. საემ-ს შეუძლია თავისი სახელით შეიძინოს ქონებრივი და პირადი არაქონებრივი უფლებები და დაიკისროს ვალდებულებები, გამოვიდეს მოსარჩელედ და მოპასუხედ სასამართლოში, საარბიტრაჟო და სამედიატორო სასამართლოებში.
1.8. საემ პასუხს აგებს თავის ვალდებულებებზე მთელი კუთვნილი ქონებით.
1.9. საემ არ აგებს პასუხს სახელმწიფოსა და მისი ორგანოების ვალდებულებებზე. ისევე, როგორც სახელმწიფო და მისი ორგანოები არ აგებენ პასუხს საემ-ის ვალდებულებებზე.
2. საემ-იზ მიზნები და ამოცანები
2.1. საემ-ის ძირითადი მიზნებია:
o ბუნებათმცოდნეობის პოპულარიზაცია; ნიჭიერი და პერსპექტიული ახალგაზრდებისა და ადგილობრივი ახალგაზრდული ჯგუფებისა და ორგანიზაციების გამოვლენა და მათი მხარდაჭერა;
o ახალგაზრდების გარემოსდაცვითი განათლება და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება;
o გარემოსდაცვითი სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების ხელშეწყობა, მასში ახალგაზრდების დაინტერესებითა და ჩართვით;
o ახალგაზრდების წახალისება, მხარი დაუჭირონდა მონაწილეობა მიიღონ საზოგადოებრივ გარემოსდაცვით საქმიანობასა და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში;
o გარემოსდაცვით საკითხებზე თანამშროლობის განვითარება სამთავრობო უწყებებთან, მასმედიასთან, ბიზნესსა და საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან.
2.2. საემ თავისი მიზნებიდან გამომდინარე:
o აწყობს სემინარებს, კონფერენციებს, ბანაკებს, სასწავლო კურსებს, საზოგადოებრივ აქციებსა და კამპანიებს;
o აგროვებს, ამუშავებს და ავცელებს მის ხელთ არსებულ ინფორმაციას;
o მონაწილეობს სხვა ორგანიზაციების ღონისძიებებსა და პროექტებში;
o მიმართავს პროტესტისა და ინფორმირების მშვიდობიან ფორმებს.
1. საემ-ის წევრობა და წევრების უფლება-მოვალეობები
3.1. საემ-ში შეიძლება მიღებული იქნენ მხოლოდ ფიზიკური პირები.
3.2. საემ-ის წევრი შეიძლება გახდეს ფიზიკური პირი, რომელიც სრულად იზიარებს საემ-ის მიზნებს, პრინციპებსა და ღირებულებებს, ეთანხმება მის წესდებას, შინაგანაწესს, ეთიკის კოდექსსა და დებულებებს და მზადაა აქტიურად თუ მხარდაჭერის კანონით დაშვებული სხვა ფორმით ჩაერთოს საემ-ის პროექტებში, საზოგადოებრივ კამპანიებსა და ცალკეულ ღონისძიებებში.
3.3. საემ-ის წევრობა ორგვარია:
ა) ნამდვილი (სრულუფლებიანი) წევრობა - 18-დან 30 წლამდე ფიზიკური პირი, რომელიც სხდომებზე სარგებლობს ხმის უფლებით.
ბ) ასოცირებული წევრობა - 14-დან 17 წლამდე ფიზიკური პირი, რომელსაც არ აქვს ხმის უფლება, თუმცა შეუძლია მიწვევით დაესწროს საემ-ის ხელმძღვანელი ორგანოების სხდომებს და მონაწილეობა მიიღოს საემ-ის ღონისძიებებში. ასოცირებული წევრობა ასევე შეუძლია 18-დან 30 წლამდე ფიზიკურ პირსაც, საემ-ის საქმიანობაში აქტიურად ჩართვისა და საემ-ის გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობის სურვილის არქონის შემთხვევაში.
3.4. საემ-ის წევრებად მიიღებიან მხოლოდ 14-დან 30 წლამდე ფიზიკური პირები, მათი ღირებულებების, ეთიკის, კვალიფიკაციისა და პიროვნული მონაცემების მიხედვით საემ-ის მიზნებთან და ამოცანებთან შესაბამისად.
3.5. საემ-ის წევრად მიღება არ ხდება ავტომატურად. საემ-ის წევრი არ შეიძლება საემ-ში წარმოადგენდეს რომელიმე ორგანიზაციას ან რაიმე სხვა სახის გაერთიანებას.
3.6. საემ-ის წევრობის მსურველი დადგენილი ფორმით წერილობითი ფორმით (განცხადებით) მიმართავს გამგეობას. გამგეობა წევრად მიღების საკითხს წყვეტს განცხადების შემოტანიდან სამი (3) თვის განმავლობაში. საემ-ში გაწევრიანების მსურველმა უნდა განახორციელოს გამგეობის მიერ წევრობის მსურველთათვის დადგენილი ქმედებები.
3.7. საემ-ის წევრს უფლებამოსილება ავტომატურად უწყდება:
ა) საკუთარი განცხადების საფუძველზე;
ბ) საწევროს შენატანის გადახდის დადგენილ ვადაზე თოთხმეტი (14) დღით გადაცილების შემთხვევაში;
გ) სასამართლოს გადაწყვეტილებით მისი ქმედუუნაროდ ცნობის შემთხვევაში;
დ) მისი გარდაცვალების შემთხვევაში;
ე) როდესაც მის მიმართ კანონიერ ძალაში შევა სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენი.
3.8. საემ-ის წევრი შეიძლება გაირიცხოს საემ-იდან, თუ:
ა) მისი საქმიანობა ეწინააღმდეგება საემ-ის მიზნებს, ლახავს მის რეპუტაციას და სახელს ან უხეშად არღვევს მოქმედი კანონმდებლობითა და ამ წესდებით მასზე დაკისრებულ მოვალეობებს;
ბ) უხეშად არღვევს საემ-ის ეთიკის კოდექსს, საემ-ის შინაგანაწესსა და საემ-ის ღირებულებებსა და პრინციპებს;
გ) საემ-ის გამგეობის მიერ მისი შეუფერებელი ქცევის გამო გარიცხვის შესახებ გაფრთხილების შემდგომ განმეორებით ჩაიდენს შეუფერებელ საქციელს;
დ) არ დააკმაყოფილებს იმ პირობებს, რომლებიც შეიძლება დამატებით დადგენილ იქნას საერთო კრების ან გამგეობის მიერ.
3.9. საემ-ის წევრის გარიცხვა ხდება საერთო კრების გადაწყვეტილებით გამგეობის რეკომენდაციის საფუძველზე საერთო კრების სხდომაზე დამსწრე ნამდვილ წევრთა ხმის უმრავლესობით.
3.10. გამგეობას საემ-ის წევრს დროებით შეუჩეროს წევრობა, თუ მისი საქმიანობა ეწინააღმდეგება ასოციაციის მიზნებს, არღვევს საემ-ის წესდებას, საემ-ის შინაგანაწესს ან/და საემ-ის ეთიკის კოდექსს, ლახავს საემ-ის სახელს ან არღვევს მოქმედი კანონმდებლობითა და ამ წესდებით მასზე დაკისრებულ მოვალეობებს. საერთო კრების სხდომის ჩატარებამდე გამგეობა ვალდებულია გადახედოს ასეთი წევრისთვის წევრობის შეჩერების გადაწყვეტილებას, რათა ან აღუდგინოს შეჩერებული წევრობა, ან რეკომენდაცია გაუწიოს საერთო კრებას მისი საემ-იდან გარიცხვის შესახებ.
3.11. სერთო კრების გადაწყვეტილებით ნებისმიერი პიროვნება ასაკის მიუხედავად შეიძლება იქნას არჩეული საემ-ის საპატიო წევრად. საპატიო წევრს არ აქვს ხმის უფლება და არ შეუძლია ჩაერიოს საემ-ის ხელმძღვანელი ორგანოების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
4. საემ-ის უფლებები
4.1.1. ორგანიზაციის საქმიანობის უზრუნველსაყოფად საკუთრებაში იქონიოს შენობა-ნაგებობანი, სატელეფონო, კავშირგაბმულობის, სატრანსპორტო და სხვა საშუალებები, აქციები და სხვა ფასიანი ქაღალდები;
4.1.2. წარმოადგინოს და დაიცვას თავისი წევრების კანონიერი ინტერესები სახელმწიფო ორგანოებიში.
4.1.3. დადოს ხელშეკრულებები როგორც საქართველოს, ასევე საზღვარგარეთის ორგანიზაციებთან.
4.1.4. გაერთიანდეს საერთაშორისო ორგანიზაციებში კოლექტიურ წევრად, იქონიოს პირდაპირი საერთაშორისო კონტაქტები და კავშირურთიერთობანი, დადოს შესაბამისი შეთანხმებები.
4.1.5. ურთიერთხელსაყრელ საწყისებზე ითანამშრომლოს საზღვარგარეთის სხვადასხვა ორგანიზაციებთან და კერძო პირებთან.
4.1.6. მონაწილეობა მიიღოს სხვა ორგანიზაციების მიერ მოწყობილ ღონისძიებებში, როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ.
4.1.7. დადგენილი წესით ეწეოდეს საგამომცემლო საქმიანობას, გააჩნდეს პერიოდული ბეჭდვითი ორგანო.
4.1.8. იჯარით აიღოს ქონება სახელმწიფო და კომერციული ორგანიზაციებიდან.
4.1.9. გააჩუქოს, გაასხვისოს ან გაყიდოს თავისი კუთვნილი ქონება.
4.1.10. გამოვიდეს კომერციული ორგანიზაციების დამფუძნებლად ფიზიკურ და იურიდიულ პირებთან ერთად.
4.1.11. განახორციელოს სხვა საქმიანობა, რომელი არ ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას, მოქმედ კანონმდებლობას და ამ წესდებას.
1. საემ-ის სტრუქტურა და ხელმძღვანელი ორგანოები
5.1. საემ-ის ხელმძღვანელი ორგანოებია:
ა) საერთო კრება
ბ) გამგეობა
5.2. საემ-ის საკონსულტაციო ორგანოებია:
ა) სარევიზიო კომისია
ბ) მენტორთა საბჭო
5.3. საერთო კრება
5.3.1. საერთო კრება წამოადგენს საემ-ის უმაღლეს ხელმძღვანელ ორგანოს და შედგება საემ-ის წევრებისგან.
5.3.2. საერთო კრების სხდომა მოიწვევა წელიწადში ერთხელ და იმართება ელექტრონულად (ონლაინ). საერთო კრების რიგგარეშე სხდომა შეიძლება მოწვეულ იქნას გამგეობის მიერ ან წევრთა 1/3-ის მოთხოვნით.
5.3.3. საერთო კრება უფლებამოსილია, თუ მას ესწრება წევრების არანაკლებ 1/2 და საკითხი მიღებულად ჩაითვლება, თუ მას ხმას მისცემს საერთო კრების დამსწრე წევრთა უბრალო უმრავლესობა.
5.3.4. საერთო კრება:
o განსაზღვრავს საემ-ის უმნიშვნელოვანესი ამოცანების გადაწყვეტას მიმართულებებისა და ფორმებს;
o იღებს წევრების ან გამგეობის მიერ შემოთავაზებულ რეზოლუციებს;
o ირჩევს საემ-iის გამგეობას, სარევიზიო კომისიას, მოისმენს და ამტკიცებს მათ ანგარიშებს;
o განიხილავს და იღებს გამგეობის მიერ წარდგენილ წლიურ მოხსენებას და ფინანსურ ანგარიშს;
o გამგეობის მიერ საემ-ის სახსრების ხარჯვისა და განკარგვის კონტროლის მიზნით ირჩევს სარევიზიო კომისიას და ისმენს მის ანგარიშს;
o განიხილავს და ამტკიცებს საემ-ის შემდეგი წლის ბიუჯეტს;
o საჭიროების შემთხვევაში შეაქვს ცვლილებები და დამატებები საემ-ის წესდებაში, რის შესახებაც დაუყოვნებლივ აცნობებს მარეგისტრირებელ ორგანოს;
o გამგეობის რეკომენდაციით ადგენს წლიური საწევრო შენატანის ოდენობას:
o საემ-ის წინაშე გამოჩენილი დამსახურებითვის გამგეობის რეკომენდაციით საემ-ის ყოფილ წევრებს ანიჭებს საპატიო წევრის სტატუსს.
o გამგეობის რეკომენდაციით მხოლოდ საპატიო წევრებისგან აკომპლექტებს მენტორთა საბჭოს, ამტკიცებს მის დებულებას და იღებს მისგან რჩევებსა და რეკომენდაციებს.
o წყვეტს საემ-ის სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს.
5.4. გამგეობა
5.4.1. გამგეობა წარმოადგენს საემ-ის მმართველ ორგანოს, რომელიც აირჩევა საერთო კრების მიერ ერთი წლის ვადით და შედგება 5 წევრისგან:
ა) პრეზიდენტი
ბ) ვიცე-პრეზიდენტი
გ) საინფორმაციო კოორდინატორი
დ) საორგანიზაიო კოორდნატორი
ე) ხაზინადარი
5.4.2. გამგეობა:
o წარმართავს საემ-ის საქმიანობას საერთო კრების სხდომებს შორის;
o წარმოადგენს საემ-ს და ახორციელებს საერთო კრების გადაწყვეტილებებს;
o განკარგავს საემ-ის თანხებს და ქონებას;
o იწვევს, ნიშნავს და კურირებს ხელფასიან თანამშრომლებს;
o იწვევს საერთო კრებას და ადგენს დღის წესრიგის მონახაზს წევრთა მოთხოვნების გათვალისწინებით, რომელიც შეესაბამება წესდებას;
o ამზადებს ბიუჯეტის პროექტს შემდეგი ფინანსური წლისათვის და დასამტკიცებლად წარუდგენს საერთო კრებას;
o ასრულებს სხვა ფუნქციებს, რომელბიც შეიძლება დააკისროს საერთო კრებამ;
o აძლევს წინადადებებსა და რეკომენდაციებს საერთო კრებას ნებისმიერ საკითხთან დაკავშირებით;
o საერთო კრებას წარუდგებს ანგარიშს საემ-ის მიერ წლის განმავლობაში გაწეული მუშაობის შესახებ.
6. საემ-ის სახსრები
6.1. საემ-ის სახსრებს ქმნის: საწევრო გადასახადი, სპონსორთა შემოწირულობები, კერძო პირთა და ორგანიზაციათა შემოწირულობები, დონორი ორგანიზაციებისგან მიღებული გრანტები, აგრეთვე ეკონომიკური საქმიანობით მიღებული შემოსავლები და კანონით ნებადართული სხვა შემოსავლები.
6.2. საემ-ის ფულადი სახსრები ხმარდება მხოლოდ მისი საწესდებო ამოცანების განხორციელებას და გამოიყენება იმ ხარჯთაღრიცხვით, რომელიც მტკიცდება ფორუმის მიერ.
6.3. საემ-ის სახსრებს განაგებს გამგეობა ბიუჯეტის მიხედვით, რომელსაც ამტკიცებს სერთო კრება და ამოწმებს სარევიზიო კომისია.
6.4. საემ სახელმწიფო ბიუჯეტთან ანგარიშსწორებას ახდენს მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად.
7. საემ-ის საქმიანობის შეწყვეტა
7.1. საემ საქმიანობის შეწყვეტა შესაძლებელია მოხდეს რეოგრანიზაციის, შერწყმის, შეერთების, გაყოფის ან ლიკვიდაციის გზით.
7.2. რეორგანიზაცია ან ლიკვიდაცია ხორციელდება:
1. ა) საემ-ის წევრთა საერთო კრების გადაწყვეტილების საფუძველზე, თუ ამას ხმა მისცა საერთო კრების სხდომაში მონაწილე წევრთა 2/3-ზე მეტმა.
2. ბ) თუ საემ სისტემატურად არღვევს მოქმედი კანონმდებლობის მოთხოვნებს, უფლებამოსილი სახელმწიფო ორგანოს მიერ საზოგადოების საქმიანობის შეწყვეტის თაობაზე დადგენილებით.
7.3. ლიკვიდაცია ხორციელდება შემდეგი წესით: საერთო კრება ქმნის სალიკვიდაციო კომისიას, რომლის განკარგულებაშიც გადადის საემ-ის ქონება და ფულადი სახსრები, რომელიც ნაწილდება მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად.
7.4. საემ კარგავს პირის უფლებებს მისი ლიკვიდაციის რეგისტრირების დღიდან შესაბამის სახელმწიფო ორგანოში.
7.5. ცნობა საემ-ის ლიკვიდაციის შესახებ ქვეყნდება პრესაში და მასობრივი ინფორმაციის სხვა საშუალებებში.

1. General Statements
1.1. The Youth Eco-Movement of Georgia (hereinafter referred to as “SAEM”) is a non-governmental, non-commercial, voluntary organization based on independent self-governance in Georgia, which unites private individuals and is a public organization under its legal status.
1.2. The main goal of SAEM is to raise the environmental awareness of Georgian youth and involve them in environmental activities.
1.3. SAEM conducts its activities in accordance with the Constitution of Georgia, current legislation and its charter.
1.4. The activities of SAEM are carried out on the principles of self-remuneration, self-financing and self-governance.
1.5. SAEM is a legal entity, has settlement and currency accounts in banking institutions, round seal and other paraphernalia.
1.6. SAEM enjoys all the rights that non-governmental, non-commercial, non-political organizations in Georgia have as legal entities.
1.7. SAEM can acquire property and personal non-property rights on its own behalf and assume obligations to appear as a plaintiff and defendant in court, arbitration and mediation courts.
1.8 SAEM is responsible for its obligations with all its property.
1.9. SAEM is not responsible for the obligations of the state and its bodies. Just as the state and its bodies are not responsible for the obligations of the SAEM.
2. Goals and Objectives of SAEM
2.1. The main goals of SAEM are:
o Popularization of natural science; Identifying and supporting talented and promising young people and local youth groups and organizations;
o Environmental education of young people and raising environmental awareness;
o Promotion of environmental scientific-research works, with the interest and involvement of young people in it;
o Encouraging young people to support and participate in public environmental activities and environmental decision-making processes;
o Development of cooperation on environmental issues with government agencies, mass media, business and public organizations.
2.2. SAEM based on its goals:
o Organizes seminars, conferences, camps, training courses, public actions and campaigns;
o Collects, processes and distributes the information available to it;
o Participates in events and projects of other organizations;
o Resorts to peaceful forms of protest and information.
1. SAEM membership and rights and duties of members
3.1. Only natural persons can be admitted to SAEM.
3.2. A member of SAEM can become a natural person who fully shares the objectives, principles and values of SAEM, agrees with its charter, bylaws, code of ethics and regulations and is ready to actively participate in projects, public campaigns and individual projects of SAEM in any other form permitted by the law of support in events.
3.3. There are two types of SAEM membership:
a) Real (full) membership – an individual between 18 and 30 years of age, who enjoys the right to vote at meetings.
b) Associate membership – a natural person between 14 and 17 years of age who does not have the right to vote, but can attend meetings of SAEM governing bodies and participate in SAEM events by invitation. Associate membership can also be obtained by an individual aged 18 to 30, in case of active involvement in the activities of the SAEM and not wanting to participate in the decision-making process of the SAEM.
3.4. Only natural persons between 14 and 30 years of age will be accepted as SAEM members, according to their values, ethics, qualifications and personal data in accordance with the goals and tasks of SAEM.
3.5. Acceptance as a member of SAEM is not automatic. A member of the SAEM cannot represent any organization or any other type of union in the SAEM.
3.6. A person wishing to become a member of the SAEM shall apply to the management board in a written form (application). The board decides the issue of admission to membership within three (3) months from the submission of the application. Those who wish to join the SAEM must carry out the actions prescribed by the board for those who wish to join.
3.7. SAEM membership is automatically terminated:
a) Based on their own statement;
b) In case of delay of payment of the membership fee by fourteen (14) days;
c) In case he is recognized as incapacitated by the court’s decision;
d) In case of death;
e) When the court’s guilty verdict enters into legal force against them.
3.8. A member of the SAEM may be expelled from the SAEM if:
a) His activity contradicts the goals of SAEM, damages its reputation and name or grossly violates the duties assigned to him by the current legislation and this charter;
b) Grossly violates the SAEM Code of Ethics, the SAEM Bylaws and the values and principles of the SAEM;
c) Repeatedly commits inappropriate behavior after being warned by the SAEM board about expulsion due to inappropriate behavior;
d) Does not meet the conditions that may be additionally determined by the general meeting or the board.
3.9. Expulsion of a member of the SAEM is carried out by the decision of the general meeting based on the recommendation of the board with the majority of the votes of the real members present at the session of the general meeting.
3.10. The Board of Directors may temporarily suspend the membership of a member of the SAEM if his activities contradict the goals of the association, violate the SAEM charter, the SAEM internal rules and/or the SAEM code of ethics, defame the name of the SAEM or violate the duties imposed on him by the applicable legislation and this statute. Before holding the session of the general meeting, the board is obliged to review the decision to suspend the membership of such a member, in order to either restore the suspended membership, or recommend to the general meeting about his expulsion from the SAEM.
3.11. By the decision of the general assembly, any person regardless of age can be elected as an honorary member of the SAEM. An honorary member does not have the right to vote and cannot intervene in the decision-making process of the leading bodies of the SAEM.
4. Rights of SAEM
4.1.1. Ensure the activities of the organization, to own buildings and structures, telephone, communication, transport and other means, shares and other securities;
4.1.2. Represent and protect the legal interests of its members in state bodies.
4.1.3. Conclude agreements with both Georgian and foreign organizations.
4.1.4. Join international organizations as a collective member, to have direct international contacts and connections, to conclude relevant agreements.
4.1.5. Cooperate with various foreign organizations and individuals on mutually beneficial basis.
4.1.6. Participate in events organized by other organizations, both in Georgia and abroad.
4.1.7. Engage in publishing activities according to the established rules, to have a periodical printing body.
4.1.8. Lease property from state and commercial organizations.
4.1.9. Give away, alienate or sell his property.
4.1.10. Establish commercial organizations together with individuals and legal entities.
4.1.11. Carry out other activities that do not conflict with the Constitution of Georgia, current legislation and this charter.
1. Structure and Governing Bodies of SAEM
5.1. The governing bodies of SAEM are:
a) General Assembly
b) Board
5.2. SAEM advisory bodies are:
a) Audit commission
b) Council of mentors
5.3. General Assembly
5.3.1. The general assembly is the highest governing body of the SAEM and consist of the members of the SAEM.
5.3.2. The session of the general assembly is convened once a year and is held electronically (online). An extraordinary session of the general meeting can be called by the board or at the request of 1/3 of the members.
5.3.3. The general meeting is valid if it is attended by at least 1/2 of the members, and the issue is considered accepted if it is voted by a simple majority of the members present at the general meeting.
5.3.4. General Assembly:
o Determines the directions and forms of solving the most important tasks of the SAEM;
o Adopts resolutions proposed by the members or the board;
o Elects the SAEM board, audit commission, hears and approves their reports;
o Reviews and accepts the annual report and financial report submitted by the board;
o In order to control the spending and disposal of SAEM funds by the board, it elects the audit commission and listens to its report;
o Reviews and approves the next year’s budget of SAEM;
o If necessary, makes changes and additions to the statutes of SAEM, about which it immediately informs the registering body;
o Determines the amount of the annual membership fee based on the recommendation of the board.
o On the recommendation of the board, former members of the SAEM are granted the status of honorary members for their merits before the SAEM.
o On the recommendation of the Board, he appoints the Mentors Council from only honorary members, approves its regulations and receives advice and recommendations from it.
o Decides other important issues of SAEM.
5.4. Board
5.4.1. The board is the governing body of SAEM, which is elected by the general assembly for a term of one year and consists of 5 members:
a) President;
b) Vice-President;
c) Information Coordinator;
d) Organizational Coordinator;
e) Treas.
5.4.2. Board:
o Directs the activities of the SAEM between the sessions of the general assembly;
o Represents the SAEM and implements the decisions of the general meeting;
o Manages the funds and property of SAEM;
o Recruits, appoints and supervises salaried employees;
o Convenes the general meeting and sets the outline of the agenda, taking into account the requests of the members, which is in accordance with the charter;
o Prepares the draft budget for the next financial year and submits it to the general assembly for approval;
o Performs other functions that may be assigned by the general assembly;
o Gives proposals and recommendations to the general assembly regarding any issue;
o Submits a report to the general meeting about the work done by SAEM during the year.
6. SAEM’s Funds
6.1. SAEM’s funds are made up of: membership fees, donations from sponsors, donations from individuals and organizations, grants received from donor organizations, as well as income from economic activities and other income permitted by law.
6.2. The funds of SAEM are used only for the implementation of its statutory tasks and are used according to the cost estimates approved by the Forum.
6.3. The funds of SAEM are managed by the board according to the budget, which is approved by the general assembly and checked by the audit commission.
6.4. SAEM settles with the state budget in accordance with the current legislation.
7. Termination of SAEM’s Activity
7.1. Activity of SAEM can be terminated through reorganization, merger, unification, division or liquidation.
7.2. Reorganization or liquidation is carried out:
1. a) Based on the decision of the general assembly of SAEM members, if more than 2/3 of the members participating in the general assembly voted for it.
2. b) If the SAEM systematically violates the requirements of the current legislation, the authorized state body may issue a resolution on the termination of the society’s activities.
7.3. The liquidation is carried out in the following manner: the general meeting creates a liquidation commission, at the disposal of which the property and funds of the SAEM are transferred, which are distributed in accordance with the applicable legislation.
7.4. SAEM loses the rights of a person from the date of registration of its liquidation in the relevant state body.